DCVI, Little Falls athletes shine at Region meet
|
Bookmark and Share
Jun 13, 2014  |  Vote 0    0

DCVI, Little Falls athletes shine at Region meet

St. Marys Journal Argus

The South Region elementary school track and field meet was held last Tuesday, June 10 at St. Marys DCVI.

Abbey Thorup (Senior girls) and Haylee Truax (Intermediate girls), of DCVI, both won their respective divisions as did Alex Humphrys (Peewee girls), of Little Falls school. All three finished with 30 points.

In combined team rankings, Little Falls was second overall out of 10 schools, finishing one point behind Upper Thames (318 to 317). DCVI was third.

In the medal count, DCVI earned a meet-leading 50 ribbons, including 13 gold, while Little Falls collected 45 ribbons, including 14 silver.

Upper Thames from Mitchell had a meet-leading 16 gold.

The District meet was held this week in Stratford.

Some top local individual results from last Tuesday are as follows:

GIRLS

First – Kaitlyn Dufton, Little Falls, Peewee girls 100-metre dash.

Second – Maddie Ward, Little Falls, Peewee girls 100-metre dash.

Second – Kaitlyn Ward, Little Falls, Peewee girls 200-metre dash.

First – Alex Humphrys, Little Falls, Peewee girls 400-metre run.

Second – Kaitlyn Dufton, Little Falls, Peewee girls 400-metre run.

First – Alex Humphrys, Little Falls, Peewee girls 800-metre run.

First – Alex Humphrys, Little Falls, Peewee girls 1,500-metre run.

Second – Ava Bettger, Little Falls, Peewee girls ball throw.

First – Cassidy Harris, Little Falls, Junior girls 200-metre dash.

Second – Amy Waymouth, Little Falls, Junior girls triple jump.

First – Jenna Dufton, DCVI, Intermediate girls 100-metre dash.

First – Jenna Dufton, DCVI, Intermediate girls 200-metre dash.

First – Haylee Truax, DCVI, Intermediate girls 800-metre run.

First – Haylee Truax, DCVI, Intermediate girls 1,500-metre run.

First – St. Marys DCVI, Intermediate girls 4X100 metre relay.

First – Haylee Truax, DCVI, Intermediate girls long jump.

First – Abi Versteegh, DCVI, Senior girls 100-metre dash.

First – Abbey Thorup, DCVI, Senior girls 400-metre run.

First – Abbey Thorup, DCVI, Senior girls 1,500-metre run.

First – St. Marys DCVI, Senior girls 4X100-metre relay.

First – Abbey Thorup, DCVI, Senior girls long jump.

First – Abi Versteegh, DCVI, Senior girls triple jump.

BOYS

Second – Sam Sedley, Little Falls, Peewee boys 200-metre dash.

Second – Carter McDougall, Little Falls, Peewee boys 400-metre run.

Second – Kirk Boreham, Little Falls, Peewee boys 1,500-metre run.

First – Sam Sedley, Little Falls, Peewee boys long jump.

Second – Matt Young, Little Falls, Peewee boys long jump.

Second – Jack Taylor, Little Falls, Peewee boys triple jump.

First – Sam Whaling, Little Falls, Peewee boys ball throw.

First – Magnus Thompson, Little Falls, Junior boys 100-metre dash.

Second – Blake Boreham, Little Falls, Junior boys 100-metre dash.

Second – Magnus Thompson, Little Falls, Junior boys

200-metre dash.

Second – Blake Boreham, Little Falls, Junior boys 800-metre run.

First – Sam Bolton, Little Falls, Junior boys 1,500-metre run.

Second – Eric Taylor, Little Falls, Junior boys 1,500-metre run.

Second – Blake Boreham, Little Falls, Junior boys long jump.

Second – Sam Bolton, Little Falls, Junior boys triple jump.

First – Evan Rice, DCVI, Intermediate boys 100-metre dash.

Second – Simon Duncan, DCVI, Intermediate boys 800-metre run.

Second – Jack Lucas, DCVI, Intermediate boys shot put.

Second – Reese Thompson, DCVI, Senior boys 100-metre dash.

Second – Michael Campbell, DCVI, Senior boys 800-metre run.

|
Bookmark and Share

(0) Comment

Join The Conversation Sign Up Login

Latest Local News

In Your Neighbourhood Today

SPONSORED CONTENT View More