Sports Scoreboard Dec. 14 - 20, 2006
|
Bookmark and Share
Feb 26, 2007  |  Vote 0    0

Sports Scoreboard Dec. 14 - 20, 2006

Stratford Gazette

SMHA

MINOR ATOM

Results

Waterloo Wolves 3

Stratford McDonalds Warriors 0

ATOM

Results

Stratford Perth Auto Warriors 2

Brantford 2

Stratford: Mark Childerley, Dayton Cooper

Stratford Perth Auto Warriors 4

Waterloo Wolves 4

MINOR PEEWEE

Results

Stratford Hiller Realty Warriors 7

Hamilton 1

Stratford Hiller Realty Warriors 9

Woodstock 1

PEEWEES

Results

London Green 1

Stratford Scotiabank Warriors 0

Stratford Scotiabank Warriors 2

Kitchener 2

Stratford: Matt Woodhouse 2

MINOR BANTAM

Results

Stratford Cherry Bus Warriors 7

St Thomas Stars 2

Stratford: Jay Schooley 2, Ryan Selves, Cory Robinson, Owen Drake, Curtis Schaerer and Mitchell McIntosh.

London Gold 2

Stratford Cherry Bus Warriors 1

Stratford: Mitchell MacIntosh

BANTAM

Results

St. Thomas 4

Stratford Canadian Tire Warriors 3

Stratford CTC Warriors 6

Burlington 6

Stratford: Jeremy Hayton, Mac Campbell, Jared Culliton, Curtis Dotzert, Jake Collings, Ben Hopkinson

MINOR MIDGETS

Results

Stratford SMP Warriors 3

Kitchener 1

Stratford: Jeremey Dechert, Scott Childerley, Justin McCann

MIDGETS

Results

Stratford Midget Cullitons 7

Cambridge 1

Woodstock 2

Stratford Midget Cullitons 1

SMHA

BANTAM HOUSELEAGUE

A Touch of Dutch 4

Perth County Listings 4

Dutch: Christian Thomas 3, Zachary Boresen

Perth: Shane Dale 2, Chad Duchesne, Cameron Kramer

Stratford Outside Workers 2

Solis Mexican Foods 2

Workers: Brodi Burnett, Jesse Green

Solis: Dane Telford, Jared Selves

Video Plus Books & CDs 4

Progress Aluminum 4

Video Plus: Jarrett Smith 2, Dennis Tinning, Collin Miller

Progress: Peter Hoskin 2, Ben Lobsinger, Jonathan Ritsma

Bee Home Delivery 2

Taylor Fluid Systems 0

Bee: Jon Hood, Tyler Horan

Shut-out: Nathan O'Brien

Stratford Outside Workers 6

Taylor Fluid Systems 1

Stratford: Jesse Green 2, Grayson Negrazis, Jordan Hayle, Brett Fountain, Michael Tracy

Taylor: Scott Frey

Bee Home Delivery 3

Progress Aluminum 1

Bee: Tyler Horan 2, Joseph Dale

Progress: Benjamin Valiquette

Video Plus Books & CDs 6

Perth County Listings 3

Video Plus: Josh Hall 2, Jarrett Smith 2, Collin Miller, Jake Strauss

Perth: Chad Duchesne 3

Solis Mexican Foods 3

A Touch of Dutch 2

Solis: Dylan Mcleod, Ben Heinbuch, Dane Telford

Dutch: Zachary Boersen, Marc Allely

Video Plus Books & CDs 6

Bee Home Delivery 2

Video Plus: Jake Strauss 2, Kurt Belanger, Sean Leggett, Dennis Tinning, Jarrett Smith

Bee: Tyler Horan, Joseph Dale

Progress Aluminum 5

Perth County Listings 2

Progress: Quintin McDonnell, Ryan Albrecht, Tyler McKone, Ben Lobsinger, Benjamin Valiquette

Perth: Cameron Kramer 2

Taylor Fluid Systems 6

Solis Mexican Food 2

Taylor: Greg Kelly 2, Adam Dunsmoor, Chris Lingard, Nick Jessop, Kehgan McKay

Solis: Kyle Liedtke 2

A Touch of Dutch Landscapers 3

Stratford Outside Workers 2

Dutch: Cole Johnson 2, Christian Thomas

Stratford: Garner Negrazis, Nathan Gorse

MIDGET HOUSELEAGUE

Kiwanis 4

Bentleys 1

Kiwanis: Derek Downey 2, Justin Hoffman, Scott Landreth

Bentleys: Scott Gibson

Stratford Motor Products 6

Stratford Memorials 5

SMP: Alex Maehle, Josh Ehgoetz, Neil Mohr, Ben Bick, Alan Truckle, Zac Fugard

Memorials: Jamie Smith 2, Spencer Trachsel, Kyle Ruston, Drew Lingard

Bannon Log Homes 2

Dave Palmer Renovations 2

Bannon: Jay Shantz, Scott McTavish

Dave Palmer: Kyle Gorse 2

K & K Racing 7

Stratford City Mazda 1

K&K: Max Besworth 3, Kevin Gardner 2, Chris Moffatt

Stratford: Alex Holman

Steve Smith Construction 8

Perth Communications 3

Steve Smith: Nathan Duh 4, Kevin McKay, Kyle Lesouder, Cody Wildgust, Andrew Fulton

Perth: John Coulthard, Scott Ernest, Scott Culliton

PWHL

Computer Country Blue 4

Bannon Log Homes Red 3

Blue: Shayna Kropf 2, Jill McIntosh, Megan Hansford

Red: Hanna West 2, Shania Ferguson

Bannon Log Homes Grey 4

Computer Country White 4

Grey: Laura Vere, Hannah Bush, Lydia Mueller, Roxanne Van Dam

White: Lauren Nothdurft 2, Janine Vandershot, Jill McIntosh

TIMBIT ACTION

Red Timbit 5

Blue Timbit 4

Red: Leah Matthews 3, Aliya McNeil, Matilda Colins

Blue: Alicia Young 2, Kylie Pauli, Faith Flanagan

Black 6

Green 5

Black: Kelsey Dixon 2, Kate Brooks, Claire King, Chloe Haddock, Haley Curneen

Green: Alicia Young 3, Tasia Reynen 2

MIDGET B ACES

Stratford Lafarge Aces 3

St.Marys Rock 1

Aces: Kelsey Henry 2, Allie O'Donovan

HOCKEY

SENIOR BOYS

St. Annes 6

Northwestern 2

Huskies: Ben Balfour, Matt Pleil

Northwestern 6

Goderich 4

Huskies: Kyle Wilhelm 3, Ben Balfour, Dan Kalbfleisch, Owen Robinson

BASKETBALL

SENIOR BOYS

Results

St. Mike's 44

Goderich 30

Warriors: Brett Meidinger 10, K. Jones 8, S. Trachsel 7

Stratford Central 50

Listowel 39

Rams: Kale Harrison 14, Tyler Bailey 12, Ryan Agar 8

Northwestern 57

South Huron 25

Huskies: Brad Louwagie 15, Neil Mohr 9

Northwestern 58

FE Madill 40

Huskies: Brad Louwagie 27, Kyle Hesse 10, Justin Canning 7

JUNIOR BOYS

Results

Northwestern 53

South Huron 30

Huskies: M. MacMillan 21, N. Graver 7

St. Mike's 51

Goderich 22

Warriors: D. Blackburn 10, P. Ritsma 10

Central 66

Listowel 38

Rams: T. Bailey 14, J. Schmidt 10, G. Howard 10

NOVICE TIER 1

Stratford Hishons Warriors 4

Cambridge Hawks 1

Stratford: Jared Nash 2, James Wilson, Shaun Pickering

Stratford Hishons Warriors 10

Kitchener 2

Stratford: Josh Britton 2, Adam Gibb 2, Jared Nash 2, Shaun Pickering 2, Joey McIntosh, James Wilson

NOVICE TIER 2

Kitchener 4

Stratford Lock Warriors 3

Stratford: Noah Kuno 2, Dalton Smith

Stratford Lock Warriors 6

Brantford 2

Stratford: Brett Denny, Tim Clay, Noah Kuno, Joe Yundt, Tanner Hertel, Tanner Johnson

MINOR PEEWEE

Stratford Lawson Killer Warriors 6

Hespeler Shamrocks 1

Stratford: Greg Williams 2, John Yundt 2, Nic Hoover, Jordan Schumm

PEEWEE

Stratford Crabby Joe's Warriors 2

Brantford Church Saints 0

Stratford: Ryan Campbell, Nolan Murray

Shutout: Brandon Becker

JUNIOR DIVISION

Credit Risk Management def.

Classic Art (25-23, 25-21)

Credit MVP: Andrew Rae

Classic MVP: Tory Clay

Hishon's Sports ties

Cozyn's Garden (25-16, 22-25)

Hishon's MVP: Abbey McLeod

Cozyn's MVP: Shannon Blaine

Sutton Group Realty def.

Coldwell Banker (25-10, 25-18)

Sutton Group MVP: Mwange Sampa

Marg Smith Coldwell MVP: Ashley Smulders

INTERMEDIATE DIVISION

Stratford Motor Products def.

Classic Art (25-16, 25-22)

SMP MVP: Kyle Parks

Classic MVP: Sydney Fuhrman

Business Development Bank ties

Dunny's Sports (20-25, 26-24)

BDB MVP: Connor Arms

Dunny's MVP; Katie Bossers

Turner Plumbing & Heating def.

Sinclair Pharmacy (25-16, 25-17)

Turner MVP: Jacqueline Carter

Sinclair MVP: Hannah Bush

Hoops for Fun

DIVISION 1

(MVP's in Brackets)

W.G. Young (Abby Ryan) def.

Promotional Solutions (Sablie Korn)

Sid's Pub (Jacob Ney) tied

Dairy Queen (Terry Muldorf)

Downtown Pontiac (Lena Bryan) tied

Crabby Joe's (Anthony Gioia)

Orr Insurance (Cal Potter) def.

B & D Transmission (Erin Ingoldsby)

DIVISION 2

Neeb Construction (Tom Giannakopoulos) def. Hyde Construction

(Michael Giannakopoulos)

W.G. Young (Paul Szirmay-Kalos) def.

Stratford Memorial (Tyler Lease)

Formal Limo (Joey Schmo) def.

Ontario Pork (Alex Sadyiev)

Crabby Joe's (Andrew Horne) def.

Home Patrol (Owen Marshall)

Orr Insurance (Brandon Hyde-Billings) def.

Sid's Pub (Matthew Gene)

DIVISION 3 W.G. Young (Emily Farr) def.

Sue's Pizza (Sarah Hartfiel)

Crabby Joe's (Paige Henry) def.

Orr Insurance (Nisha Chail)

Steed Transport (Courtney Forbeck) def.

Hugh Dwyer Allstate

DIVISION 4

Prudential Premier Living Realty (Brandon McKay) def. Orr Insurance (Dan Alley)

Hishon's Sports (Russ Lavis) def.

W.G. Young (Zach Harmer)

Crabby Joe's (Graham Henry) def.

Sid's Pub (Cam Watt)

DIVISION 5 Shopper's Drug Mart (Melissa Vander Wal) def. Alliance (Angela Zehr)

UPS Store (Rebecca Johnson) def.

GT Home Computer (Eilean Furtney)

|
Bookmark and Share

(0) Comment

Join The Conversation Sign Up Login

In Your Neighbourhood Today

SPONSORED CONTENT View More